V Česku a na Slovensku by se našlo asi jen málo obyvatel, kteří 22. listopadu 2016 nepostřehli výpadek služeb Googlu, a které by tento problém nijak nepostihl.
Byl by to normální úterní večer, kdyby se najednou na takřka dvě hodiny po celém Slovensku a Česku neodmlčely služby internetového velikána Google. Nefungoval světoznámý vyhledávač, Češi si nepřečetli své e-maily, nenaplánovali si cestu na dovolenou a mladí se nepodívali na své oblíbence na YouTube.
Hackerský útok? Ne, jen chyba při údržbě
První, co většinu lidí nejspíš napadlo, bylo, že se jedná o hackerský útok.Jak ovšem informovali zástupci českého Googlu, jednalo se jen o chybu při údržbě serverů. Nejprve malá chybka se kvůli provázanosti celého systému (a vlastně i celého internetu) během pár minut rozšířila na všechny služby Googlu. Podle všeho se jednalo o technickou chybu na serverech Googlu v Praze. Zbytek světa zůstal naštěstí touto chybou nedotčen. Vzhledem k postavení Googlu by byl celosvětový výpadek fatální.
Některým uživatelům nefungoval internet kompletně
Zatímco některým nefungovaly pouze služby Googlu, našli se i tací Češi, kteří se na internet nebyli schopni vůbec. Důvodem bylo jejich nastavení DNS serverů, protože se rozhodli využívat DNS služby Googlu. Ty samozřejmě nefungovaly také, takže tito lidé se na internet nemohli dostat vůbec a jedinou možností bylo zvolit jiné servery DNS.
Jak používat služby Googlu i během dalšího případného výpadku?
Na druhou stranu byli i uživatelé, kteří byli natolik technicky zdatní a výpadku se vyhnuli úplně. Vzhledem k tomu, že se výpadek týkal pouze České a Slovenské republiky, tak stačilo pomocí VPS se připojit na například německé servery Googlu, které fungovaly bez problémů. Toto řešení sice není nejideálnější, ale pokud nedojde k celosvětovému výpadku služeb Googlu, tak je bez problémů použitelné. Samozřejmě se to netýká pouze Googlu, ale internetu obecně.